Co to jest terapia manualna?

0
1200

W sytuacji kiedy układ ruchu zaczyna niedomagać wówczas człowiekowi zaczynają doskwierać bóle różnego typu, w tym kręgosłupa oraz pleców. Wykorzystanie farmakoterapii jest w stanie zlikwidować czy zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, ale nie pozbyć się przyczyny dysfunkcji. Z tego względu trzeba mieć na uwadze, że ból może po jakimś czasie powrócić. Terapia manualna kręgosłupa jest w stanie sprawić, że bóle nie powrócą, a ich przyczyna zostanie wyeliminowana.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna należy do jednych z metod fizjoterapii. Jej zadaniem jest nie jedynie zmniejszenie dolegliwości, a trwała poprawa stanu zdrowia człowieka. Podczas terapii odblokowane zostają stawy czy też fragmenty kręgosłupa, dzięki czemu przywrócona zostaje ruchomość w leczonych partiach ciała. Terapia manualna zaliczana jest to metod nieinwazyjnych i naturalnych, stosowana w odwracalnych dysfunkcjach elementów składających się na układ ruchu (stawy, więzadła, mięśnie, kręgosłup). W procesie diagnozowana oraz leczenia używane są dłonie, dotyk, a także różne rodzaje ucisku. Czasem terapia manualna nazywana jest również jako chiropraktyka. Różni się jednak od kręgarstwa, gdyż jest zawsze oparta na rzetelnych podstawach medycznych i doskonałej znajomości anatomii organizmu człowieka.

Na co pomaga terapia manualna?

Najczęściej terapia manualna polecana jest pacjentom z problemami bólowymi. Na taką terapię zgłaszają się także osoby borykające się z mrowieniem rąk, nóg i palców. Jest ona także w stanie pomóc osobom aktywnym sportowo, których celem jest zwiększenie swoich osiągów. Terapia manualna jest dobrą propozycją na większość dolegliwości dotykających układ mięśniowo-szkieletowy.

Komu w szczególności polecana jest terapia manualna?

Terapeuci doradzają taki rodzaj zabiegów zwłaszcza osobom cierpiącym z powodu bólów pourazowych, kontuzji czy bólów napięciowych, wynikających na przykład przez siedzący tryb życia. Wykorzystuje się ją również po operacjach, jako rodzaj rehabilitacji (po rekonstrukcji więzadeł ACL czy wszczepieniu endoprotezy biodra). Terapię manualną na układzie ruchowym można wykorzystać na wiele sposobów. Od indywidualnego problemu zależy rodzaj dobranej techniki manualnej.

Jakie są przeciwwskazania dla terapii manualnej?

Nie każdy może poddać się takiemu sposobu leczenia, jest od odradzany w przypadku:

  • zaburzeń ogólnoustrojowych
  • niewydolności krążenia mózgowego
  • świeżych urazów mechanicznych tkanek
  • zapalenia stawów
  • czynnych procesów chorobowych obejmujących skórę czy tkanki znajdujące się w rejonie który ma zostać poddany leczeniu
  • czynne procesy chorobowe toczące się w skórze lub w tkankach położonych w obszarze, w którym będzie wykonywane leczenie (w tym nowotwory);