Gdzie najlepiej mierzyć temperaturę?

0
2599
termometr

Nie ma łatwiejszego i skuteczniejszego sposobu określenia stanu zdrowia niż zmierzenie temperatury ciała. Wszelkie odchylenia od normy są jasnym sygnałem, że w organizmie toczy się proces zapalny. Metody i sposoby pojawiające się od wieków w historii świata były różne, a szczególną dynamikę obserwujemy w ostatnich dziesiątkach lat, kiedy termometr z rtęcią został zastąpiony tym elektronicznym. Wraz  z nim pojawiały się nowe dyskusje na temat wyboru właściwego miejsca do zmierzenia – choć i te toczyły się od zawsze. Zatem gdzie najlepiej mierzyć temperaturę człowieka?

Chociaż zdania są podzielone, większość skłania się do myślenia, że klasycznym i najlepszym miejscem pozostaje czoło. Po pierwsze dlatego, że jest łatwo dostępne – co służy też komfortowi osoby schorowanej. Odbyt czy jama ustna niosą za sobą kwestie zakażeń i nadmiernej ingerencji, choć i te właśnie obszary są niejednokrotnie wykorzystywane do pomiaru temperatury. Czoło nie wymaga jednak od pacjenta żadnego rozbierania się czy wywoływania lęku. Termometr nie dotyka czoła, a jest tylko przybliżany na pewną odległość. W związku z tym nie jest tak niepokojący jak np. polecenie otwarcia buzi przy chociażby chorym gardle czy kaszlu. To szczególnie ważne przy najmłodszych pacjentach. Ostatecznie też dotknięcie czoła nie spowoduje przenoszenia zarazków, co niestety jest często bardzo lekceważoną kwestią.

W niektórych przypadkach zdarza się, że termometr przykładany do czoła wskazuje niewłaściwą temperaturę. Obserwujemy stan gorączkowy, a termometr wysyła informację o tym, że jest dobrze. Dlaczego? Dzieje się tak przy nadmiernej potliwości. Pot ma tę właściwość, że obniża temperaturę, co może dać nieadekwatny i szkodliwy wynik dla chorej osoby. Jeśli uwzględniamy to przy badaniu i nie ufamy termometrowi, skorzystajmy z modeli, które są aktualnie najbardziej nowoczesną i sprawdzoną opcją – przykładaniu termometru do powieki. Mierzenie temperatury ciała na powiece to precyzja, pewność i pełne bezpieczeństwo w relacji między pacjentem a badającym. Atutem jest też całkowita wygoda i szybkość pomiaru.

Odpowiedni model znaleźć można na https://pewnypomiar.pl/.

Interesujący artykuł: